DINOSAUŘÍ SVĚT VŠUDE KOLEM NÁS
Možná jste už to maminky zažily, možná vás to teprve čeká nebo teď zrovna u vás probíhá stejně jako u nás. Velké období dinosauří 😀 Začalo to poměrně nevinně. Společné čtení s bratránkem s ALBI tužkou. Pak přišla na řadu první postavička od Schleich a než jsem se nadála, bylo nejedno dinosauří stádo součástí každodenní rutiny. Snídaně, spaní, záchod, koupání atd atd. A abych pořád nemusela hrát dinosaura T- rexe jak se snaží chytit malého Triceratopse, vytvořila jsem postupně několik aktivit, kde dinosauří hrají první housle. Syn měl nedávno tři roky a většina aktivit lze upravit dle věku dítěte.
MASOŽRAVCI A VŠEŽRAVCI
Jednoduché rozdělování dinosaurů na masožravce a býložravce dle společného čtení encyklopedii a pozorování zubů. Abych udělala aktivitu co nejvíce osobní a přesně na míru, vyfotila jsem naše postavičky dinosaurů a odstranila pozadí v aplikaci na úpravu fotek v mobilu. Na každou fotku jsem dala malý obrázek masa nebo kapradí pro jednodušší přiřazování. Vytiskla, zalaminovala a zezadu nalepila magnetky pro přiřazování nejen na zemi, ale i na magnetické tabuli. Pro zpestření můžete také k obrázkům přiřadit i reálné dinosauří postavičky.
DINOSAUŘÍ KOUPEL
Zábava pro malé i velké milovníky dinošů. Na jedničku zvládne i roční a vydrží u toho opravdu dlouho 😀 Stačí vzít ven dinosauří postavičky, zamazat je třeba bahnem a položit do kýble nebo pracovního tácku, ja ráda využívám plastové boxy z IKEA. Do jednoho jsem dala dinosaury a do druhého jsem nachystala vodu kartáčky a kartáče k čištění. A může se umývat 😀
SLOŽ SI SVÉHO DINOSAURA
Propojení manipulace s předměty, koordinace, poznávání barev a geometrických tvarů v jednom a navrch ještě na závěr vznikne GEOSAURUS, alias geometrický dinosaurus. Zde záleží nejen na vaši představivosti, ale také možnostech. Tato aktivita lze vytvořit jak z geometrické stavebnice CONNETIX nebo třeba MAGNA TILES tak i z obyčejné dřevěné stavebnice. Já si vzala obyčejný papír, poskládala dinosaura z dřevěných kostek – válec, čtverec, obdelník atd a obtáhla. Potom jsem papíry zalaminovala a nachystala Seboušovi. Byla jsem velmi překvapena, že u toho vydržel poměrně dlouho a sám se během týdne k aktivitě sám vracel.
OTISKY DINOSAURŮ
Sebouše baví všechny aktivity, kde se nedělá jednoduchá manuální práce pořád a pořád dokola, a protože ho baví pečení s tátou, upekl si se mnou slané těsto do trouby.
POSTUP:
* hrnek soli
* dva hrnky mouky
* teplá voda dle potřeby
Všechny ingredience smícháme, vytvoříme těsto a můžeme tvořit. My jsme obtiskávali dinosauří stopy a malé dinosauří postavičky. Jakmile jsme měli vše hotové a žádné těsto nám nezbylo, dala jsem obtisky do trouby na 180 stupňů přibližně na jednu hodinku. ,,Upečené” těsto můžeme nechat tak, jak je nebo ho můžeme nechat ještě děti pomalovat.
CO JE SKRYTO POD KŮŽÍ
Syn často ukazoval v knihách dinosauří kosti a tak jsem sáhla po uložené aktivitě v jednodušší formě pro menší děti alias tvorba dinosauří kostry. Je to tak jednoduché, až si budete říkat, že je škoda, že jse na to nepřišli už dříve. Stačí tyčinky do ucha nebo jinak u nás zvané uchošťoury, nůžky, obrys dinosaura a lepidlo. Prohlídli jsme si několik našich oblíbených knížek, podívali se na kostry dinosaurů a povídali si. Posléze si vybral svého dinosaura a lepil nastřižené tyčinky jako kosti. Druhý den naopak zase můžete pokrýt kostru modelínou představující kůži.