FINANCE,  MAMINKÁM

GRATULUJI, BUDETE MAMINKA….                      ….. ANEB KDY UŽ BUDU NA TÉ MATEŘSKÉ?

Zdroj: CANVA

Dvě čárky na těhotenském testu, kontrola u doktora a konečně slyším: „Gratuluji Vám, budete maminka.“ Přichází nával emocí. Od prvotní radosti, nedočkavosti, ale i starosti, co se teď bude dít? Kdy už konečně půjdu na mateřskou? Počkej, mateřská je něco jiného než rodičák? A kolik vlastně dostanu? To je jen pár otázek, které se nastávajícím maminkám začnou rodit v hlavě. Pojďme si teď na tyto otázky odpovědět.

Mateřská a rodičák jsou dva různé pojmy. Zatímco na rodičák mají nárok v podstatě všichni u mateřské tomu tak být nemusí.

Zdroj: CANVA
MATEŘSKÁ

Pod slovem mateřská se nám vlastně schovávají dva pojmy a to Peněžitá pomoc v mateřství, ale i Mateřská dovolená.Pokud jste zaměstnaná, pak vás šest až osm týdnů před termínem porodu čeká nástup na mateřskou dovolenou. Termín si teoreticky můžete určit sama, ale prakticky je to na domluvě s vaším šéfem. Celkově pak na mateřské strávíte krásných 28 týdnů (196 dnů), případně 37, pokud se vám poštěstilo dvojnásobné radosti a čekáte dvojčata.

Během mateřské dovolené budete místo platu pobírat Peněžitou pomoc v mateřství. Tuto nemocenskou dávku Vám vyplácí stát. A Vás určitě bude zajímat, kolik dostanete.

V první řadě si řekněme, že abyste dostala tuto dávku,

1) musíte být zaměstnaná v den nástupu na mateřskou dovolenou

2) a před nástupem na vysněnou mateřskou musíte být zaměstnaná během dvou let alespoň 270 dní.

Respektive zaměstnavatel zá Vás musí odvádět nemocenské pojištění (je součástí sociálního pojištění). Takže pozor, u dohody o provedení práce do 10.000 Kč měsíčně a dohody o pracovní činnosti do 3.500 Kč za Vás zaměstnavatel sociální pojištění vůbec neodvádí, tudíž se tato doba NEzapočítává do limitu 270 dní a neovlivní, kolik dostanete.

OSVČ musí být dobrovolně nemocensky pojištěná (pozor, zde to NENÍ součástí sociálního pojištění) a to taktéž po dobu 270 dnů ve dvou letech, z toho ovšem musí být 180 v roce před nástupem na mateřskou dovolenou. Tak a teď už k tomu nejdůležitějšímu.

Zdroj: Canva
KOLIK DOSTANU?

To záleží na tom, kolik jste si vydělávala. Mateřská se totiž vypočítává z vyměřovacího základu, což je průměr hrubých příjmů za 12 měsíců rozpočítaných na den.

Mateřská pak dělá 70 % takto vypočteného základu.

Dejme tomu, že váš hrubý příjem 40.000 Kč.

Denní vyměřovací základ je zaokrouhleně 1316 Kč (40.000 x 12 /365).

70 procent z 1316 Kč je 922 Kč. 922 x 196 dnů = 180.712 Kč. To je celková výše mateřské, přibližně pak 30.118 Kč na měsíc (24 týdnů, cca 6 měsíců).

Při denním vyměřovacím základu vyšším než je 1.345 Kč se částka trochu krátí. Na to už je lepší použít kalkulačku, kterou naleznete např. na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz/web/cz/kalkulacka-pro-vypocet-davek-v-roce-2023.

V případě nemocenské, např. z důvodu rizikového těhotenství, se nemusíte bát, protože ta vám výši dávky neovlivní. Základ se bude vypočítávat z 12 měsíců před nemocenskou.

Zdroj: Canva
STUDIUM A PRÁCE V ZAHRANIČÍ

Pokud jste otěhotněla těsně po ukončení studia, doba studia se započítává do dnů potřebných pro nárok na mateřskou (270 dnů), ale stále je potřeba splnit první bod a být zaměstnaná. Neukončené studium se nezapočítává. Na mateřskou lze dosáhnout i v případě, kdy jste pracovala před otěhotněním v zahraničí. Záleží, jestli jste se účastnila jejich pojištění pro případ nemoci či mateřství, podrobnosti se dají nalézt na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Zdroj: CANVA
OTEC

V poslední řadě stoji určitě za zmínku, že na mateřskou může nastoupit i otec dítěte. Musí splňovat stejná pravidla pro přiznání dávky, avšak doba mateřské je pro ne kratší. Konkrétně 22 týdnů, případně 31 s dvojčaty.

Otcové mají také nárok na 2 týdny otcovské dovolené. Musí si ji vybrat v prvních šesti týdnech narození dítěte a během těchto dvou týdnu má obdobně jako matka nárok na 70 % svého vyměřovacího základu.

To je takové základní shrnutí mateřské. Příště se podíváme na to, co je to vlastně ten rodičák.

Zdroj: CANVA
VAŠE OLI 🙂

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *