NOŠENÍ V ZIMĚ – BEZ NOSÍCÍ BUNDY
Každý rok na začátku zimy jsou nosící skupiny zaplavené otázkami, jak oblékat dítě a sebe, aby vám oběma bylo krásně teplo. O tom, jak vrstvit pod nosicí bundu, se už rozepsala Katka v předešlém článku se zimní tématikou. Pokud ale řešíte, jak nosit své miminko či chodce v chladnějších dnech, aniž byste museli pořizovat nosicí bundu, mám tu pro vás dnešní článek.
Nosit dítě v zimě se s ohledem na použité oblečení dá několika způsoby:
- V nosicí bundě
- V klasické bundě se speciální vsadkou
- V nosicí kapse
- Na bundě bez další ochrany miminka
První, co je rozhodující při výběru zimních nosicích propriet, je částka, kterou do nich chcete investovat. Nejlevnější variantou je oblečení po manželovi nebo o pár velikostí větší a doma šité kapsy či vsadky, ale na trhu jsou k dostání i dražší vychytané kousky, které nosicí bundu dokonale nahradí. Dále je dobré při výběru nosicího oblečení zohlednit i stáří vašeho dítěte. Jinak se totiž nosí malé miminko, které v šátku či nosítku vydrží i hodiny a jinak chodec se svou oblíbenou činností „šup nahoru, šup dolů“. Nošení pod bundou už se v tomto článku zabývat nebudu a zaměřím se na další možnosti, jak chránit dítě před nepřízní počasí.
Nošení v normální bundě se speciální vsadkou
Vsadku, tedy pruh látky (nejčastěji softshell s vnitřním zateplením fleesem) se zipy na připnutí k vaší bundě, si můžete nechat ušít od švadleny, koupit u některého výrobce (samostatně vsadku prodává například BellyBoo) nebo ty šikovnější z vás, si jí mohou ušít samy. Co ale budete vždy řešit, je kompatibilita zipů vsadky se zipem bundy a v návaznosti na to, zda můžete vsadku používat ve více bundách nebo mikinách. Cenově se vsadky pohybují kolem tisíc korun a jsou tak levnější variantou nosicí bundy. Nevýhodou je, že většinou postrádají krytí krku, takže je třeba dekolt a krk chránit dodatečně šálou nebo nákrčníkem. Miminko pak pod bundu se vsadkou oblékejte stejně jako pod nosicí bundu.
Nošení dětí v nosicí kapse
Hned na úvod je třeba zmínit, že kapsa se může dát přes miminko, které je navázané na vaší mikině/svetru a vy máte pak přes sebe ještě svou normální rozepnutou bundu, nebo je navázané až na vaší zapnuté bundě. Výhodou první varianty je usnadněné kojení a větší tepelný komfort miminka i přehled o něm, nevýhodou, že s vaší rozepnutou bundou musíte řešit dodatečné krytí krku. Kapes se vyrábí více druhů dle konkrétního výrobce (Nije, Emur, Adom, Little Frog,...) a zrovna zde zpravidla platí, že čím větší investice, tím lepší kapsa. Levné kapsy za pár stovek korun často postrádají vychytávky, které usnadňují nainstalování kapsy na dítě i jeho lepší zakrytí na všech potřebných místech a zároveň bývají méně teplé. Takže zvlášť v případě malého miminka je výhodné do kapsy investovat větší obnos, zatímco u chodce, kterého dáváte pod kapsu většinou na kratší dobu a plně oblečeného na ven, stačí tenčí softshellová kapsa s fleecem. Snadné je ušít si i vlastní jednoduchou kapsu přesně podle vašich potřeb a požadavků. Dítě pod nosicí kapsu oblékněte podle toho, zda ho máte na mikině nebo na bundě i podle typu a zateplení nosicí kapsy. Skvělým kouskem oblečení pod kapsu nebo i při nošení na jaře a na podzim je fleecový overal s volnýma nohama, který zajistí dítku zakrytá záda a zároveň netáhne prsty na nožičkách. Levnější méně tvarovanou kapsu také můžete doplnit teplým zavinovacím kabátkem, do kterého se zabalíte s miminkem oba a kapsou pak chráníte dětská záda.
Na bundě bez další ochrany dítěte
Zde musím začít doporučením pro maminky malých ještě nechodících miminek... Ideální variantou je nosit dítě v bundě na nošení dětí nebo v bundě s nosicí vsadkou, případně v kapse, ale nošení na bundě bez dalšího krytí je až krajní možnost a já ji hned z několika důvodů nedoporučuji. Zaprvé musíte miminko hodně obléknout, ideálně do teplé kombinézy, takže se pak hůře navazuje do šátku/nahrazuje do nosítka a i dobře padnoucí nosítko může být v takovém oblečení malé. Dále se kvůli kombinéze málokdy dá docílit ideálního podsazení miminka v nosicí pomůcce. A nejzásadnější důvod proti nošení malých miminek na bundě je jejich hrozící podchlazení. Zatímco pod bundou, tělo na tělo, má maminka ponětí o tom, zda se miminko potí, nebo se třese chladem, přes několik vrstev svého a dětského oblečení o tom ztrácí pojem. S tím souvisí i přechody mezi chladem a teplem (v MHD, při vstupu do místnosti), kdy v případě nosicí bundy stačí rozepnout zip a je dítě hned méně oblečené, ale když máte dítě na své bundě a oblečené na ven, musíte ho vyndat z nosiče a svléknout, aby nehrozilo přehřátí.
Již chodící dítě budete ve většině případů na kratší přenosy vázat oblečené na bundu aniž byste použili navíc ochrannou kapsu. V tu chvíli můžete narazit na problém s navázáním/nahozením dítěte v kluzké bundě a kalhotách na vaši klouzavou bundu. Tady mám pro vás pár tipů, na úvazy i nosicí pomůcky, které vám to usnadní. Vyhovuje-li vám ring sling, je to dobrá volba pro nošení na bundě, jejíž výhodou je rychlé navázání a v případě long slingu i možnost navázat na záda. Nevýhodou je pak zátěž na jedno rameno a také menší pohodlnost pro nosící osobu v porovnání s úvazy s klasickým šátkem.
Pokud zvolíte klasický šátek, je lepší sáhnout po kratších velikostech 3-5 (podle vaší konfekce), který při vázání venku moc nevyválíte po zemi. A aby vám šátek na bundě příliš neklouzal je obecně dobré zvolit šátek s „drhnoucími“ příměsemi jako je tussah hedvábí či buretové hedvábí (samozřejmě jen pokud vám nevadí ruční praní po případné nehodě s blátem).
Dáváte-li přednost nosítku, jistě vám celý nahazovací proces usnadní onbuhimo, tedy nosítko bez bederního pásu, které je při troše cviku rychlejší variantou než to klasické s bederním pásem. Jeho nevýhodou je pak větší zátěž pro ramena a s ní související menší pohodlí pro nosiče. Na to klasické batolecí „5 minut v náručí, 5 minut po svých“, či pro zdatného chodce, který většinu procházky ujde sám, ho mám raději než klasické nosítko i z toho důvodu, že se hravě vejde do batohu.
Na závěr bych jen ráda zopakovala, že jako u všeho, co se týká nošení dětí, neexistuje univerzální návod ani na to, jak nosit děti v zimě. Nejlepší je zkoušet a najít si tu správnou variantu určenou přesně pro vás.