NOŠENÍ,  OSTATNÍ

Nosítko: Proč a jak vybrat


V minulém článku o nošení dětí jsem se detailně zabývala šátky a dnes bych ráda navázala ve stejném duchu s nosítky. Můžete se tedy těšit na základní informace, výhody a nevýhody nosítka a jejich rozdělení podle různých kritérií.


Stejně jako v předešlých článcích bych ráda zopakovala, že neexistuje žádný osvědčený návod jak a v čem nosit dítě. Každý si musí najít tu správnou cestu pro sebe a své miminko, takže ať už si vyberete šátek nebo nosítko (upřímně, s největší pravděpodobností budete mít jako většina nosiček doma obojí) nejdůležitější je spokojenost a pohodlí vás obou.


Výhody nosítka:


Rychlost


Máte-li už trochu zkušenosti a cviku, nahodit nosítko je záležitost okamžiku a žádný šátek (vyjma ring slingu) se mu v tom nevyrovná. To je nesporná a hlavní výhoda nosítka, kterou oceníte v mnoha situacích, jako je zařizování pochůzek, kdy střídáte nošení s jízdou autem, nebo jste v časové tísni a potřebujete se s dítětem rychle vypravit.


Snadné nastavení


Většina rodičů, kteří s nošením začínají mají pocit, že nainstalovat dítě do nosítka je daleko snazší než jej navázat do šátku. Za sebe ale mohu říct, že to v případě nezkušených nosičů a nosiček bývá spíše naopak a to zvlášť v případě rostoucích nosítek, která jsou v současné době velmi oblíbená.


Nastavit totiž nosítko, tak aby sedělo rodiči i dítěti, bylo oběma pohodlné a navíc poloha dítěte byla ergonomická není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Samozřejmě jako v případě šátku i zde cvičení dělá mistra a stačí trocha cviku, abyste se s nosítkem naučili. Čím ale bez debat nosítko předčí šátek je fakt, že potřebujete-li zastoupit v nošení někým nezkušeným (manželem, prarodiči, kamarády) s nosítkem se to bude provádět snáz než se šátkem.


Nevýhody nosítka:


Výběr


Dávno už jsou pryč doby, kdy byly na trhu s nosicími pomůckami tři značky nosítek a nebylo zas tolik na výběr. Dnes už ale svá nosítka nabízí mnoho výrobců s velkou nabídkou různých typů a velikostí a zorientovat se v nich může být pro začátečníka pořádný oříšek. Navíc v případě nosítka je oproti šátku daleko těžší najít takové, které vám bude po všech stránkách skvěle vyhovovat. Nosítka jsou totiž rozdílná svými parametry a stejně jako u většiny věcí týkajících se nošení, je třeba najít to, co bude nejlepší konkrétně pro vás. Nejideálnější je proto podívat se před pořízením nosítka na regionální nosící sraz, kde je možnost nosítka vyzkoušet nebo si jich pár zapůjčit ve specializovaných obchodech a e-shopech.


Péče


Některá nosítka se mohou prát v pračce, jiná jejich výrobci doporučují prát ručně a to z důvodu možného poškození přezek v bubnu pračky. Ať už nosítko perete jakkoliv, na rozdíl od šátku ale většinou schne dlouho, hlavně v místě bederního pásu a ramenních popruhů.


Další jeho nevýhodou stran údržby je v případě šátkových nosítek horší oprava vytažených oček a přetržených nití, protože nosítka bývají šitá ze dvou vrstev šátku, takže opravu lze provádět jen z jedné jeho strany.


Shrnuli jsme si hlavní pro a proti, která byste před pořízením nosítka měli zvážit a teď ještě než se podíváme na to, jak takové nosítko vypadá, si zopakujeme zásady ergonomického nošení a jak díky nim poznáme rozdíl nosítek vhodných na nošení a tzv. visítek, ve kterých nosit miminko nedoporučujeme


Ergonomické nosítko


První a základní neoddiskutovatelný požadavek na nosítko je, aby bylo ergonomické. To znamená, že miminku zajišťuje vhodnou a bezpečnou polohu při nošení a zároveň je pohodlné nosiči. Základní zásady jsou tedy takové, aby dítě v nosítku bylo čelem k nosiči, látku nosítka mělo od kolínka ke kolínku, nohy do tvaru “M” s kolínky výše než zadečkem a spodní část zad zakulacenou. Chcete-li k tématu více podrobností, podívejte se na náš článek Zásady ergonomického nošení . Z pohledu nosiče je pak důležité jeho pohodlí, tedy jak bederní pás, tak ramenní popruhy by měly být konstruované tak, aby vás ani po delším nošení nic nebolelo.


Na trhu jsou ovšem kromě vhodných nosítek k dostání i tzv. “visítka”, která jsou výrobci označována jako ergonomická nosítka, ale z pohledu nošence ani nosiče nesplňují výše zmínené požadavky. A jak takové visítko poznáte?


Umožňuje nošení dítěte čelem od rodiče, má úzký sed (látka není od kolínka ke kolínku), zádová opěrka bývá vyztužená (rovná dítěti záda a ta nemohou být zakulacená). Pokud si nejste jisti, zda vámi vybrané nosítko splňuje zásady ergonomie, je nejlepší se poradit na srazu nebo v nosicích skupinách. U visítek jde nejčastěji o značky Chicco, BabyBjorn, Infantino, Ergobaby, (zde pozor, některé modely jsou ergonomické a tedy vhodné na nošení). (foto správná poloha dítěte v nosítku vs visítko)


Nosítko


Při prvním setkání s nosítkem můžete být překvapení, co vše na něm je a k čemu všechny ty popruhy a spony slouží, proto zde máme popis základních částí přezkového nosítka, které je mezi nosiči nejoblíbenější.

Bederní pás


Bederní pás, zkráceně bederák je zpravidla vyztužená část nosítka, kterou dle stáří a výšky dítěte zapínáte do oblasti od svého pasu po boky. Bederní pás by při správně nastaveném nosítku měl nést většinu váhy dítěte a měl by vám proto být pohodlný. Zjednodušeně lze bederní pásy rozdělit na měkké a tvrdé a každý může preferovat jiný druh a to nejen obecně, ale jeho preference se mohou měnit i během nosicího období, případně se mohou lišit i postupně při nošení různě starých sourozenců. 


Měkké bederní pásy bývají pohodlné, nikde netlačí, ale může to být na úkor jejich nosnosti, takže se nosítka s měkkým bederákem doporučují spíše pro novorozence a menší miminka. Měkký bederák má například Lenka4Ever, Donkey, LennyLamb, Rischino, Elihandmade, Andala. 

Elihandmade


Tvrdé bederní pásy pak nemusí být každému tak pohodlné, ale jsou nosnější a lépe rozkládají váhu i při nošení velkých a těžkých dětí. Středně tvrdý bederní pás má například Monilu, Moyo či Jožánek, velmi tvrdý bederní pás pak mají Sestrice, Kavka, Andala UpGrade, Manduca.

Monilu UNI


Nosítko bez bederního pásu se nazývá onbuhimo a je skvělé zejména pro poponášení větších chodících dětí.

Onbu
Zádová opěrka

Zádová opěrka má mít takové rozměry, aby optimálně podpírala dítě, mělo ji v dolní části od kolínka ke kolínku a v horní části dosahovala u malých dětí ke krku, větší děti ji mohou mít jen na úroveň lopatek a ruce z nosítka ven.


Ramenní popruhy

Ramenní popruhy mohou být rovné (Rischino, Donkey) nebo ergonomicky tvarované podle zad nosiče (Sestrice, Andala UpGrade, Mirkine, Jožánek Dan). Podle typu ramenních popruhů se nosítka dělí na ta bez křížení, s možností křížení nebo přímo určená ke křížení.


Nosítka bez křížení neumožňují odepnutí ramenních popruhů od zádové opěrky a lze je tedy nosit jen v jedné poloze (Lenka bez křížení).


Nosítka s možností křížení mají sponu v místě připojení ramenních popruhů k zádové opěrce, díky které lez popruhy odepnout a na zádech nosit křížem (Aloe, Manduca, MartyS). Nosítka určená ke křížení ramenních popruhů mají široké a méně polstrované ramenní popruhy, které mnohdy ani neumožňují klasické připojení popruhů (Lenka s širokými ramenními popruhy).

Křížení


V místě připojení ramenních popruhů k zádové opěrce má většina nosítek tzv. “kojo” přezky, které umožňují zkrácení ramenních popruhů při nošení na zádech a také usnadňují kojení v nosítku. Na ramenních popruzích bývá připevněná i hrudní spona, která je po zapnutí zajišťuje na místě a brání sklouznutí popruhů z ramenou. Taková spona může být na pevno (LennyLamb) nebo odnímatelná (Aloe Toddler) či chybí úplně (Vatanai, AP Zeitgeist).


Pokud se ve všech těch sponách a přezkách ztrácíte, připravili jsme právě pro vás video s popisem všech částí nosítka.



A my se už můžeme přesunout k rozdělení nosítek dle různých parametrů.


Nosítka podle materiálu
  • šátková
  • pološátková
  • látková


Nosítka podle způsobu zapínání/vázání
  • přezková
  • hybridní
  • vázací


Nosítka podle rozpětí velikostí
  • jednovelikostní
  • rozšiřovací
  • rostoucí



Nosítka podle vhodnosti dle věku dítěte
  • novorozenecká
  • od 2-3 měsíců
  • od 6-8 měsíců
  • batolecí



Tolik k základnímu rozdělení nosítek, kterému se podrobněji budeme věnovat v připravovaných článcích o novorozeneckých a pokračovacích nosítkách, na které se můžete těšit v následujících týdnech.



IVET 🙂

36 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *