BAIE TROWEN GRAPHITE VERSUS GREEN JASPER
Baie Trowen Graphite a Green Jasper Baie je v našich končinách relativně málo známá značka šátků, která se jen tu a tam mihne v nosících skupinách a bazarech. Tato rodinná firma z Británie se pyšní originálními designy, mezi které patří nejznámější vzory jako keltský Trowen, nádherný Nature či Sigils inspirovaný knihou Hra o trůny. Ponětí o její existenci jsem měla jen díky své kamarádce, která vlastní úchvatný Nature Galeath. Ale prvního potěšení z navázání se mi dostalo až celkem nedávno po koupi svého vlastního úžasného Trowen Graphite. A jak to tak bývá, ve chvíli, kdy mě Baie okouzlilo, ukončila firma po sedmi letech výrobu. A to je tedy věčná škoda!
BAIE TROWEN GRAPHITE
TROWEN GRAPHITE mě okouzlil na první pohled i navázání a stal se z něj můj splněný šátkový sen! Počínaje vzhledem, ach ty nádherné přechody šedé v uhrančivém vzoru, a konče nosícími vlastnostmi, grafiťáček je prostě Pan Šátek. Koupila jsem ho nový a nevypraný a po předešlé zkušenosti s novou lněnou Oschou, mě trochu jímala hrůza ze zanášecího pekla. Bála jsem se však zbytečně. Graphite byl měkký a poddajný hned po vyprání a po pár navázáních desetikilového Jeníka změknul tak, že až přestane sloužit na nošení, bude z něj skvělá ňuňací šála. Mám ráda lněné šátky a tenhle šedý božan kombinuje nejlepší vlastnosti lnu, jako je pevnost a nosnost a zároveň je posouvá dál svou měkkostí a nemačkavostí.
Po zanošení pustil jemný chloupek, takže působí nadýchanějším dojmem, než jeho zelený příbuzný, o kterém se rozepíšu později. V ruce je ho spíše méně, při vázání klouže a pracuje se s ním skvěle. V úvazu drží, ale zakončení na dva uzly je přeci jen třeba. Desetikilového Jeníka unese s přehledem i v jednovrstvém úvazu, na jeho tříletého bráchu (17 kilo) to už chce vrstev více. Nejlepší šátky pro mě bývají ty, které se nebojím vzít na celodenní výlet, protože vím, že mě v žádném ohledu nezklamou a Graphite je přímo výletní matador. Tenký, vzdušný, příjemný na holou kůži, což jsou nezbytné vlastnosti do letních dní jistě nejen pro mě. Dále je pohodlný mě i malému, nikde se nezařezává, takže v něm bez obtíží vydržíme s přestávkami nosit celý den. V neposlední řadě má nenáchylnou vazbu a ideální barvy na to, aby mi netrhalo srdce, položit ho na zem. Myslím, že do mého top komínku se dostal opravdu zaslouženě a že s námi ještě nějaký čas pobude.
BAIE GREEN JASPER
Když jsem hledala šátek na ušití onbuhima, byla jsem vzorem Trowen už okouzlená natolik, že jsem po bazarové dvojčičce Green Jasper skočila jako slepice po flusu; odpusťte ten výraz. To, že má stejné složení a vzor jako můj miláček Graphite, mě vedlo k tomu, že získám obdobně skvělý kousek. Ale chyba lávky! Šátky jsou to zcela rozdílné
Zatímco Graphite je tenký a mazlivý, jeho zeleného protějšku je do ruky o poznání více, je pevnější a v hebkosti šedému Graphitovi nesahá ani po kotníky. A i když Jasper neoplývá tolika skvělými vlastnostmi, jedná se stále o příjemný šátek, jehož nespornou výhodu oproti tenčím kousku je jeho nosnost.
Zeleňáček unese hodně a ještě víc a to jak ve vícevrstvém úvazu na zádech (jednoduchý kříž na záda), tak v obyčejné smyčce na bok s posuvným uzlem. I desetikilový Jeník se v nešitém ring slingu zdál jak peříčko, a to jednostranné zátěži moc neholduji. Jinak je to šátek hodně pevný a na jeho navázání je třeba už trochu zkušenější ruka, aby děťátko opravdu hezky obepínal. Po velkých očekáváních, která jsem vůči němu měla, přišlo lehké zklamání, ale nevzdávám to s ním a myslím, že na ušití onbu, což byl můj původní záměr, bude perfektní. Sice není tak mazlivý jako šedý Trowen, na druhou stranu se jeho vazba zdá být ještě odolnější a na nosítko jistě praktičtější. Z tohoto úhlu pohledu mi vyhovuje i jeho ne zcela masově oblíbená barevná kombinace. Mechově zelená a šedozelená jsou jako stvořené na pracovní nosítko, u kterého pak nějaké skvrny od bláta či trávy nemusím řešit. Sečteno a podtrženo,
Baie mě po prvním setkání nadchlo, nicméně po druhém mé nadšení lehce opadlo. I tak ale doufám, že se mi do budoucna ještě poštěstí nějaký pěkný kousek ulovit, i kdyby jen na pomazlení.
One Comment
Pingback: