DONKEY ONBUHIMA 2X
Donkey, český výrobce nosítek, šátků a doplňků na nošení dětí, si z mnoha důvodů získal mezi nosičkami velkou oblibu. Jako nejzásadnější se jistě jeví kvalita zpracování a to včetně estetického hlediska (zatím jsem neviděla nosítko, který by nebylo ušit s ohledem na nejmenší detaily, a to i s přihlédnutím k vzoru šátku), možnosti ušití z vlastního šátku, navržení nosítka na míru, rychlosti ušití a v neposlední řadě skvělé domluvy s Eliškou, majitelkou Donkey. Příčin popularity této značky je zkrátka hodně a nebudu zastírat, že i já jsem Donkey dokonale podlehla a sama pár jejich nosítek v různých velikostech ve svém nosícím arzenálu mám. Kromě našich jednovelikostních kousků se mi do ruky dostalo i rostoucí nosítko, o němž se ve své recenzi rozepsala už Lenka a šátek z jejich dílny, který si vezmu na paškál zase příště.
Donkey nosítka nás s klukama provází už od chvíle, kdy jsem postupně začala přecházet od výhradního nošení v šátku k nosítku a jako poslední do mé “oslí” rodiny přibylo onbuhimo, tedy nosítko bez bederního pásu. Kromě našeho minimalistického, na míru šitého onbu z šátku od Baie, jsem měla možnost vyzkoušet i testovací kousek, který nám poskytla přímo Eliška a kdysi, v našem tandemovém období, jsme nějaký čas měli i kousek pro opravdu velká batolata. Tak se mi tedy podařilo otestovat téměř všechny základní velikosti onbuhima, co Donkey nabízí a to i s různými úpravami.
Donkey Baie Trowen Green Jasper
Začněme naší menší a co do nastavení jednodušší verzí, určenou pro děti od osmnácti měsíců a velikosti 86, která nám už pár měsíců dělá doma radost. A tady se hned na začátku zastavím u velikostního určení onbuhima, uvedeného na e-shopu výrobce, které, světe div se, stejně jako u ostatních nosítek v nabídce opravdu odpovídá realitě. Za to u mě výrobce získává hned několik plusových bodů, protože, co si budeme nalhávat, to není v nosícím světě až tak běžné a spíše se setkáváme s velmi nadsazenými údaji.
Naše onbu skutečně sedělo Jeníkovi od výšky 85 cm, kterou doporučuje Donkey a jeho použitelnost vidím tedy zhruba od roku a půl do dvou a půl let (cca do velikosti 98). Tady si nejspíš říkáte, že rok je dost krátká doba na využití nosítka, ale uklidním vás tím, že nosítko je šité přímo mně na míru a v zájmu, co nejjednoduššího nastavení, tedy bez možnosti regulace výšky zádového panelu a jediné, co na něm lze upravovat jsou “kojo” přezky a ramenní popruhy. Kromě této úpravy na přání, má pak onbu o 5 cm zkrácené ramenní popruhy, takže i se svou velikostí S, jsem schopná jej nastavit tak, aby mi Jeník viděl při nošení na zádech přes rameno.
Co vám budu povídat, naše úžasné Baie onbu je zkrátka nejlepší na světě, protože bylo ušito přesně podle mých představ a dokonale nám vyhovuje. Na pohled krásné, s jednoduchým nastavením, perfektně padnoucí našemu Jeníkovi i mně a navíc úžasně pohodlné, takže mu nemám, co vytknout, a proto se více zaměřím na druhý, testovací kousek, do kterého se mi podařilo dostat oba naše kluky.
Donkey Hexagon modrý
Testovací Hexagon je narozdíl od mého onbu, ukázkou typického onbuhima od Donkey, takže se o něm rozepíšu trochu podrobněji. Nosítko je ušito přímo z Donkey šátku, nad jehož geometrickým vzorem s rostlinnými prvky obzvlášť v této barevné kombinaci nejásám, na druhou stranu mi ani nikterak nevadí. Jak mě vzhled šátku nechává chladnou, tak jeho na dotek příjemná bavlna a hlavně absolutní nezničitelnost a “očkuvzdornost” si mě jednoznačně získaly. Zkrátka ideální šátek na nosítko, v perfektní gramáži i vazbě, které dělají z tohoto onbu kousek, jenž se nebudete bát nosit, ani položit na zem při letních toulkách.
Onbu lze nastavit pomocí popruhů a to pouze vertikálně, horizontálně pak jen mírou zakapsování dítěte. Jednoduché a účelné, přesně jak to mám ráda. Veškeré popruhy jsou navíc vybaveny plastovou koncovkou s otvorem pro snazší manipulaci, což zejména v případě “kojo” přezek, které se navíc utahují v případě nošení na zádech geniálně směrem dopředu, dokážu náležitě ocenit.
Při maximálním stažení vertikálních popruhů by mělo onbu dle výrobce sedět dítěti od dvou let a velikosti 92, což přesně odpovídá našemu Jeníkovi s jeho 87 cm a váhou 10,5 kila, kterému onbu skvěle padlo. Horní hranici jsem nedohledala, ale osobně bych jí viděla maximálně na velikosti 104/110 a zhruba 3,5 letech dítka (samozřejmě dle jeho proporcí). Pro Vilémka jsem onbu povolila na maximum a k mému překvapení mu sedělo ještě hezky, i když není zrovna žádný drobeček (3,5 roku, 106 cm, velikost 110, 17 kg). Určitě by snesl už větší velikost, ale ani tady to nebyla žádná krize. Navíc díky tvarované spodní části zádové opěrky byl nejen Jeník, ale i naše přerostlé batole Vílém krásně podsazené a v ukázkově ergonomické poloze.
Kromě opačně orientovaných kojicích přezek se onbu od klasického Donkey nosítka liší i širšími ramenními popruhy, což je vzhledem k absenci bederního pásu a tomu, že nesou celou váhu dítěte, logické a zvyšuje to i pohodlí při nošení. Jde jen o pár centimetrů, které ovšem spolu s příjemným polstrováním (ani moc, ani příliš) dělají z tohoto onbuhima jedno z nejpohodlnějších, co jsem zkoušela.
Ramenní popruhy se stahují směrem dozadu za tělo nosiče, s čímž nemám nejmenší problém, protože manipulace s nimi je stejně jako u ostatních popruhů na onbu snadná. Co mě osobně u tohoto konkrétního nosítka vadilo, byla klasická délka ramenních popruhů, znemožňující mi při zadním nošení dát Jeníka dostatečně vysoko a na kterou by si měly drobnější maminky dát pozor. Ovšem jak jsem naznačila už u svého onbu, není problém se s Eliškou domluvit na zkrácení, prodloužení či jiné úpravě. Delší ramenní popruhy mi naopak vyhovovaly při předním nošení, které využívám stejně často jako obligátní zadní a v případě tohoto onbu je stejně pohodlné.
Na závěr už snad jen dodám, že pozitivně kvituji i řešení kapucky, jež má obdélníkový tvar, dá se hezky složit, připnout k zádové opěrce patentky a i během zadního nošení se pomocí dostatečně dlouhých gumiček snadno a bez pomoci další osoby přetáhne dítěti přes hlavu.
2 Comments
Pingback:
Pingback: