LAE – půlnoční tkaní – JOTUNHEIM
Zdravím všechny nastávající, současné i bývalé nosiče a nosičky. Dlouho jsem se nehlásila s žádnou recenzí, ale teď jsem zpět a to s pořádnou, ručně tkanou peckou z dílny Lae.
Ze všeho nejdříve bych vám ráda představila tkadlenku, která má (nejen) tento skvost na svědomí. Lae, žena, matka, nosička tělem i duší, která se před třemi lety rozhodla, začít se věnovat něčemu, co bude dávat smysl. Hledala příjemnou, uklidňující a meditativní činnost, které by se mohla věnovat po uložení své malé dcerky Ámy do říše snů. Proto si také ke jménu své značky přidala dodatek “pulnoční tkaní”, právě z důvodu, který každá máma zná – pozdní usínání našich malých andlílků.
Když jsem se Lae zeptala, co by mi o sobě mohla říci, popsala mi svou prozatímní cestu tkaní jako úžasnou věc, do které se může pořádně zakousnout. Odpočinek od každodenního shonu mateřství, řešení spousty problémů, učení nových technik. Něco, co ji mentálně zasytí a čemu může kromě rodiny věnovat svou péči. Tkaní je ale běh na dlouhou trať, jehož součástí je i například učit se barvit příze. Poslední půl rok se Lae ve své dílně věnuje tkaní nosících šátků pro veřejnost, čemuž předcházelo dva a půl roku osahávání, tkaní šálů, tkaní šátků pro rodinu, přátele a spousty nočních hodin strávených nad tkalcovským stavem. Sama ještě dodala, že její vášní jsou složité techniky a jejich různé kombinace, za což já osobně jsem ji po vyzkoušení tohoto šátku velmi vděčná, neboť je to opravdu skvost, na který může být právem hrdá.
Pohodlně se tedy usaďte, vezmu vás do říše světů severské mytologie. Bifröst II – tak se jmenuje již druhá osnova mapující světy severské mytologie, na které byly utkány šátky nesoucí názvy jednotlivých světů, které vidíte na obrázku. Jako Bifröst je známý duhový most, především z příběhů o Thorovi, spojující Midgard, zemi lidí, s Ásgardem, světem bohů. Já se svými chlapci měla tu cest vyzkoušet Jotunheim, který je v severské mytologii znám jako země obývaná mrazivými skalními obry. Můžete ji znát (kromě Thora) například z legend o Odinovi, Lokim nebo Hel, vládkyni podsvětí. (autorem obrázku je Sam Flegal)
Když nás Lae kontaktovala s nabídkou spolupráce, neváhaly jsme ani minutu a samozřejmě, možnost vyzkoušet jeden z jejich skvostů, přijaly. Na výběr jsme dostaly z několika šátků a já jsem velmi šťastná, ze jsme vybraly právě Jotunheim.
Nejdříve bych vám ráda popsala vizuální stránku a potom se vrhneme na jeho úžasné vlastnosti. Když mi šátek přišel, úplně mě očaroval a jako první mě napadlo vzít ho na sluníčko, abych si prohlédla barvy v celé své kráse a dobře jsem udělala. Celý se neuvěřitelně krásně leskne a třpytí, za což může především hedvábí v útku, ale také vlákna stelliny, která jsou přidaná do inlays (to jsou ta silnější vlákna, která si můžete přehlédnout na následujících fotografiích). Krásu lesku a třpytivé stelliny jsem se pro vás pokusila zachytit na video. Hudba v pozadí je soundtrackem k duhové osnově Bifröst II. Inlays
Po celém šátku lze sledovat myšlenkové pochody tladlenky, které popisuje jako vchod do jeskyně – nejdříve tma a temné obrysy ostrých skalisek, čím hlouběji a blíže ke středu šátku, tím větší zima a paradoxně i více světla. V srdci jeskyně, ve středu šátku, stojí ledový trůn a nad ním visí obrovský ledový rampouch. Právě třpytivé inlays znázorňují, pro tento svět ledových obrů, tak typické rampouchy. Příběh barev mě upřímně úplně očaroval a Jotunheim si možná i tímto získal mé srdce.
Nyní už se ale vrhneme na to, na co určitě netrpělivě čekáte a to na parádní vlastnosti tohoto ručně tkaného kousku. Šátek má v útku kromě 50 % hedvábí také 50 % superwash merina v pěti odstínech modré a bílé. Merino vlny jsem se upřímně trošku bála, protože jsem citlivka a všechno mě kouše, ale obavy byly úplně zbytečné. Tenhle šátek je totiž jako svetřík. Měkký, mazlivý, nadýchaný. A také velice pružný, možná i nejpružnější z těch, které jsem zatím vyzkoušela. Pružné šátky rozhodně nepatří mezi mé must have, ale Jotunheim? Jotunheim si bez toho nedokážu představit, protože to není nadýchanost, ale právě pružnost, co mu dodává tak specifické a ojedinělé vlastnosti. Co to tedy znamená? Znamená to, že šátek je velice jemný a hladký, což v kombinaci s pružností může způsobit ztížené dotahování pro méně zkušené nosičky, nicméně šátku je maličko více do ruky, takže sem tam nějakou chybičku v úvazu odpustí. Překvapivě drží na jeden uzel, což je rozhodně výhodou, protože dva uzle už by byly moc velké.
Možná si říkáte, zda v šátku nebude horko, když je tkaný s tak vysokým podílem merino vlny a abych pravdu řekla, teplo v něm je. Jenže teplo vám ve třiceti stupních bude i bez šátku a merino vlna má jednu nesmírnou výhodu – když je mokrá (v létě například od potu) tak nestudí. Takže ano, bylo nám teplo, byli jsme spocení, ale šátek nestudil a po odvázání velmi rychle proschnul. Další výhodou merina a obecně vlny jsou samočistící schopnosti. To samozřejmě neznamená, že se šátek nemusí prát, ale rozhodně praní nepotřebuje tak často, jako například čistá bavlna.
A jakou má v šátku úlohu hedvábí? Jak už jsem psala na začátku, rozhodně má za následek hladkost, jemnost a lesk, ale co je ještě mnohem důležitější je nosnost. Hedvábí patří rozhodně mezi jednu z nejnosnějších příměsí a Jotunheim úplně s přehledem unesl oba syny – staršímu jsou tři roky a má 15kg, mladšímu rok a půl, ten váží zhruba 11kg. Jejich váhu jsem vůbec necítila, hodinová procházka dopadla na výbornou. Zkrátka úplné nebe na ramenou s to prostě pro toddlery chceš! Na maličké miminko bych ho spíše nedoporučila, ale tak od půl roku až do konce nosícího období to je skvělý společník.
Já osobně miluji hedvábí a tato jeho kombinace s merino vlnou mě velmi mile překvapila. Rozhodně bych si dokázala představit mít takový skvost v mém šátkovém komínku.
A největší překvapení na konec. ŠÁTEK JE NA PRODEJ! Pokud tě Jotunheim chytl za srdíčko stejně, jako mě, neváhej se přidat do skupiny Lae – půlnoční tkaní, kde najdeš kontakt na tkadlenku a spoustu dalších informací a fotek k šátku.
https://www.facebook.com/groups/laepulnocnitkani/?ref=share
Závěrem bych velmi ráda poděkovala právě Lae, že nás oslovila. Jsem ti opravdu vděčná za možnost vyzkoušet jeden z nejkrásnějších a nejpohodlnějších šátků, který se mi za mou nosící kariéru dostal do rukou.
One Comment
Pingback: