Muspelheim a první utkaný bezejmenný RingSling
Pokud jste četly minulou recenzi na šátek z dílny Lae, postřehly jste, s jakou vášní jsem se pustila do testování ručně tkaného skvostu nesoucí název Jotunheim. Proto jsem byla nesmírně šťastná, když mě Lae oslovila s nabídkou zkusit si i další její šátek z osnovy Bifröst II a to Muspelheim. Tkaný podle světa ohně. Navíc s ním jako bonus přišel i druhý šátek a to úplně první RingSling, který Lae vytvořila na svém tkalcovském stavu.
Nebudeme to protahovat, pojďme se rovnou vrhnout na první kousek. Muspelheim s osnovou ze supima bavlny, stejnou jako má první zrecenzovaný Jotunheim a útkem z Ice cotton, což je speciálně spředená bavlna, která je na dotek studená a příjemně chladí, je inspirovaný světem ohně.
Svět ohně a lávy, svět ohnivých obrů se objevuje v severské mytologii jak v mýtu svoření, tak v mýtu zániku. Etymologie slova „Muspelheim“ je nejistá, ale může vycházet z Mund-spilli, „ničitelé světů“.Tkadlenka si nejdřív představovala lávu, oranžovou a rudou a pak postupně černající… Ale než se k tkaní tohoto světa dopracovala, láva vychladla a zůstal jen popel. Proto má Muspelheim šedavý nádech, který ho tak odlišuje například právě od Jotunheimu. Ten má narozdíl od Muspelheimu opravdu zářivé, i když ledové barvy. Muspelheim vypadá, jako kdyby vybuchla sopka a popel pokryl vše kolem vás. Je to zkrátka jedinečné zabarvení, které je jen těžko zachytitelné na fotkách.
Na první dotek mě rozhodně zaujala právě ledová bavlna v útku. Z blízka vypadá jako malé řetízky, přesně jak Lae popisovala a opravdu chladí. Kdybych nevěděla, jaké má tento šátek složení, myslela bych si, že v něm je rozhodně buretové hedvábí. Šátek je pevný, na omak maličko drsný. Takový suchý zip, přesně jako buret. Odměnou této pevnosti a drsnosti je fakt, že po dotažení se šátek ani nehne. Opravdu drží jako přikovaný, což jsem s mým živým batoletem velmi ocenila.
Možná bohužel pro mě, jsem měla stále tendence srovnávat Muspelheim s Jotunheimem, ale po pár nošení mi došlo, že to opravdu nelze. Muspelheim rozhodně tolik nepruží a i přes to potřebuje větší preciznost při dotahování, protože bych řekla, že žádnou chybu neodpustí. A když si na dotažení a pečlivém porovnání šátku na rameni nedáte záležet, oplatí vám to na nepohodlnosti. To může být ale způsobeno tím, že bude potřebovat ještě trošku péče a lásky, aby se z něj stal měkký mazlíček.
Nosnost mu rozhodně nemůžu odepřít. Pokud jsem si, jak jsem psala výše, dala na dotažení záležet, mohla jsem v něm na jednom rameni nést klidně hodinu svůj 11 kilo těžký uzlíček lásky a stejně jsem ho necítila. Až mu budoucí majitelka dá právě tu lásku, kterou potřebuje, nebála bych se do něj vzít i malé miminko. Rozhodně ho není moc do ruky a ani není tolik nadýchaný, že by se v něm i menší dítě ztratilo.
Co více k němu říct? Snad jen to, že je zkrátka jediný a jedinečný, stejně jako další šátky z této nádherné osnovy. Nelze k němu přirovnat žádný jiný kousek, který jsem kdy měla v ruce. Toto si musíte zkusit, musíte ten chladivý a nenahraditelný pocit zažít.
Druhý šátek, který jsem zároveň s Muspelheimem zkoušela, byl také RingSling. Bezejmenné úplně první RS, co Lae utkala ze 100% GOTS bavlny. Když jsem rozbalila tento šátek, přišlo opravdové WOW. Tak měkký, krásný, dlouhý elegán s třásněmi. Opět bych vůbec neodhadla, že je “pouze” bavlněný. Pouze v úvozovkách proto, že lehkost, jemnost a lesk bych si tipla třeba pro hedvábí, ale ve světě ručně tkaných šátků vás ani na pohled obyčejná bavlna nezklame. Do tohohle šátku jsem měla chuť se zachumlat sama a vůbec se o něj nedělit s prckem.
Mezi tímto šátkem a Muspelheimem je tak moc rozdílů a přitom mi oba byly velmi pohodlné. RingSling má pečlivě ušitý skládaný sklad, na který jsem si musela chviličku zvykat po tom, co jsem nosila klasický řasený Muspelheim, ale nevadilo mi to. Někoho skládaný sklad může tlačit, ale já od dob, co jsem přišla na chuť RingSling šátkům, jsem velmi přizpůsobivá a nevadí mi nijak výrazně žádný z možných skladů. Ovšem když jsem začínala v RS nosit, právě takto skládané, nůžkové a hybridní sklady mi byly pohodlnější, protože šátku není na rameni tolik a je menší příležitost k tomu, abyste ho špatně porovnali a on vás potom tlačil nebo řezal do krku.
Na tomto RS mě spíše zaujal krásný kontrast černé a bílé, než jeho vlastnosti, přiznávám. Pracovalo se mi s ním sice vcelku hezky a rozhodně byl příjemný, klouzal ale o trošku více, než kde je můj komfort. To znamená, že s dotažením jsem si musela opět trošku pohrát, ale poté už se v něm nosilo krásně. Nosnost snad ani nemusím komentovat. Díky tomu jak je měkký a nadýchaný mě nikde nic netlačilo a hravě si s 11 kily poradil.
Vazba je naprosto nenáchylná na očka, bavlna je easycare, takže bych se vůbec nebála mít tento šátek jako pracanta. Elegantní vzhled mu ale dodává přesně to, co mým běžným pracovním šátkům chybí a to je možnost vzít je i na společenskou událost.
Sečteno a podtrženo by bylo tohle RS jako dělané pro nás, nebýt toho, že na můj vkus dost klouzal. Šátek je nosný, ale i přes to příjemně tenký, skvělý jak na batole, tak na miminko. Vůbec se mi nechtělo ho posílat zpět. Škoda že zná Lae mou adresu.
Opět velmi děkuji Lae, za možnost vyzkoušet její další krásné výtvory. Koho zajímá víc fotek a informací, pojďte se podívat k Lae do skupinky.
https://www.facebook.com/groups/laepulnocnitkani/?ref=share