Onbuhimo Zumbucca
Slovenská Zumbucca se stává u nás čím dál tím oblíbenějším výrobcem ergonomických nosítek, který není novinkou ani pro mě, i když jsem měla možnost jen rychle okouknout jejich ultrabatolecí nosítko Zumbucca 3XL. To mě zaujalo propracovaným designem, velmi kvalitním šitím i použitým materiálem, a tak jsem si na Zumbuccu vzpomněla i ve svém onbuhimovém šílenství a díky krásné vánoční akci ve skupině Nosím na srdci se mi podařilo otestoval zumbučí onbu. Než se ale vrhneme na jeho recenzi, neodpustím si kraťoučký úvod ke značce samotné.
Za Zumbuccou stojí jak jinak než nosící maminka Zuzka, kterou můžou milovníci ručně tkaných šátků znát i díky její značce Zuzika Bdesign. Jak sama uvádí, slovo Zumbucca se skládá z několika částí: ZU (tedy Zuzka jako autorka nosítek), M (odkazuje na ergonomickou polohu nožiček nošence) a BUCCA (z latinského výrazu pro tvář), dohromady tedy “Zuzka nosí tváří v tvář”. A na jejím webu se můžete přesvědčit, že má Zuzka na výběr ze spousty nosítek v několika velikostech: ORIGINAL, XL, 3XL navíc s možností výběru měkkého a pevného bederního pásu, aby si mohl vybrat opravdu každý. A pozor, Zumbucca šije pouze z šátku, ze kterého ještě žádná Zumbucca neexistuje a to proto, aby jste měli jistotu, že budete mít doma nezaměnitelný originál.
Ke mně se dostalo přenádherné onbuhimo šité z bavlněného šátku Oscha Paven Fin, takže tím u mě onbu zabodovalo hned na začátku, protože jsem nadšená fanynka téhle skotské značky. Kromě toho, že šátek samotný je dokonalý tak, jak to Oscha umí, musím vychválit, že je onbu ušité velice kvalitně (jak šití tak popruhy a spony) s ohledem na jeho vzor a má dokonce sladěné i popruhy (sbohem univerzální černé!). Prostě jde o krásný designově čistý kousek (tedy až na tu trochu obří cedulku se znakem značky nahoře na zádovce), na který je radost pohledět. Jako bonus vidím typickou hutnou vazbu Oscha šátků, která nehrozí zatahováním oček po každém nošení.
Střihově nejde u zumbučího onbuhima o žádné překvapení. Zádová opěrka je klasicky regulovatelná na výšku pomocí popruhů, na šířku pomocí šátkové šňůrky, jež jsem obojí jen vyzkoušela a shledala, že manipulace s popruhy i šňůrkou je snadná a bezproblémová. Co vyzdvihuje onbu na vyšší úroveň je tvarovaná kapsa, kterou miluji u našeho Donkey a disponuje jí i současný hit mezi onbuhimy, taktéž slovenské Mirkine. Díky této kapse zapadne nošenec do onbu sám a není třeba jej pracně zakapsovávat. Deset bodů pro Zumbuccu!
Zumbucca nabízí jednu standardní velikost onbuhima (tuším ale, že není problém domluvit se na ušití větší verze) určenou pro děti od jednoho roku do tří let. Přiznám se, že té horní hranici jsem hned po vybalení onbu ani trochu nevěřila, protože na první mrk bych ho zařadila k menším onbuhimům jako jsou DidyGo, LennyLamb Toddler nebo Fidella. Chyba lávky! Zumbučí onbu totiž má tu úžasnou výhodu, kterou jsem zmínila už před chvíli, a sice tvarovanou kapsu, takže reálně se do něj vejde o něco větší dítě než napovídá jeho šířka v sedu (41 cm v klidu, ale při maximálním roztažení kapsy až někde k 50ti cm!). Náš Jeník (2,5 roku, 95 cm, vel. 98, 12 kg) jej měl v obou směrech nádherně akorát, takže nakonec dávám výrobci za pravdu, že onbu sedí i dětem kolem tří let s velikostí 98, maximálně 104.
Další věc, která mě na první pohled lehce vyděsila byly ty předlouhé ramenní popruhy (polstrovaná část měří 39 cm), jimž jsem vůbec nevěřila, že dostanou Jeníka tak vysoko, aby mi onbu bylo pohodlné. Ale světe div se, i tady mě Zumbucca překvapila! Díky celkovém střihu nosítka a připojení popruhů k zádové opěrce jsem totiž našeho malého zvědavce dostala až překvapivě vysoko a být ty popruhy o pět centimetrů kratší, bude “na vyhlídce” jako v našem na míru šitém Donkey. A to má Zumbucca popruhy o pár centimetrů delší než onbuhimo od VeKy, u kterého jsem doslova trpěla s Jeníkem pověšeným až někde nad zadkem. Ramenní popruhy jsou sice užší, ale velmi příjemně polstrované (ani měkké, ani tvrdé), takže i díky tomu jsem si své dvanáctikilové batole na procházce ponosila s největším komfortem a bez újmy na své straně ho i vytáhla na Velký Blaník. Popruhy se stahují směrem za tělo jak jsem zvyklá, takže ani v tomto ohledu nemám žádnou výtku. Naopak miluji “kojo” přezky s orientací směrem dopředu a tím usnadněné jejich dotahování i s dítkem na zádech a k naprosté spokojenosti mi u nich chybí jen plastové koncovky s poutky, kterými jsou naopak opatřené popruhy pro regulaci výšky zádovky.
Hrudní spona se dá po popruzích snadno posouvat a má možnost obousměrného utažení, takže ji lze vycentrovat do středu hrudi. Jediné negativum, které jsem schopná k onbu od Zumbuccy vymyslet se týká kapucky. Tvar i velikost jsou sice dle mého gusta, ale absence delších šňůrek či gumiček mi nedovoluje přetáhnou kapuci dítěti přes hlavu při zadním nošení. Osobně mě to tedy nijak netrápí, protože já sama na svém onbuhimu kapucku nemám vůbec, ale někomu by to mohlo vadit. Naopak se mi líbí možnost kapucku odepnout úplně, což bylo ušito na přání majitelky.
Co vám budu povídat, Zumbucca umí skvělé onbuhimo, které jsem si docela zamilovala a podařilo se mu vytvořit spolu s Donkey a Mirkine jakousi pomyslnou “svatou trojici” onbuhim, která bych sama s radostí přivítala ve svém nosítkovém komínku.