RECENZE,  Recenze šátků,  Sestrice

SESTRICE FOLK ANNAPURNA

Složení: 38 % bavlna, 32 % konopí, 30 % merino vlna
Gramáž: 390 gsm (363 gsm)

Slovenské Sestrice, vedené sestrami Barborou a Slávkou, se na šátkovém trhu našich sousedů objevily před šesti lety a od té doby vydaly přes sto šátků s originálními folklorními motivy, které si získaly nejedno srdce nadšené nosičky. Kromě klasických šátků mají Sestrice v nabídce i ring slingy, tři druhy nosítek (ta jsou mimochodem na špici toho, co se na českém a slovenském trhu nabízí), šály, doplňky a v neposlední řadě nově i oblečení. Ze vzorů inspirovaných slovenskou tradiční kulturou a přírodou vynikají hlavně makovičky Poppy, lesní Forest, horský GEO, sluníčka Slncia, bylinky Herbs, kohoutci Rooster a asi nejoblíbenější Folk, který dominuje více jak čtvrtině všech jejich šátků.


U většiny šátků převládá celobavlněné složení, ale ani příměsím se Sestrice nevyhýbají a dávají přednost přírodním vláknům jako je vlna, len, hedvábí a konopí. Nebojí se ani experimentování s vazbami a kromě klasické atlasové tkají šátky i s nosnější dvojútkovou vazbou a to ve dvou typech, airy-triweave a rich tri-weave. Shodou okolností jeden z mých prvních šátků byl právě od těchto slovenských sester a byl jím bavlněný Folk Summer Breeze, který je tak nádherný, že u nás zůstal alespoň ve formě nosítka. Kromě něj se pak u nás zabydlel také lněný Sherpa a naposledy jsem měla příležitost ponosit si v trojpříměsové krasavici Sestrice Folk Annapurna, o níž se rozepíšu nyní.


Jako jeden z mála výrobců si mě Sestrice získaly snad všemi svými vzory, z nichž ovšem nejvíc miluju právě Folk, v podobě rostlinných folklorních ornamentů a motivů z modrotlače (tradiční technika barvení látek). Tyhle kytičky, lístečky, hrozínky a rostlinné úponky tvoří dohromady přenádhernou kombinaci, která mě snad nikdy neomrzí a mohla bych se jí kochat do skonání světa. Ve výsledku je mi pak vcelku jedno, v jaké barvě šátek je, jen když ho zdobí právě Folk.


Všechny Sestrice, které jsem zatím měla v ruce byly z jedné strany bílé a lišily se druhou barevnou stranou, což je vzhledem k špíně lehce nepraktické, na druhou stranu ale tak ten dokonalý vzor skvěle vynikne. Šedá se stříbrným nádechem ve spojení se sněhově bílou tvoří elegantní kombinaci pro každou příležitost a dělá z Annapurny šátek, hodící se k jakémukoliv outfitu. Stříbrnošedá Annapurna vyšla před čtyřmi lety ve dvojici s fialovým Kilimanjarem, které má ve složení místo konopí len, a tyto dva kousky nejsou jako jediné pojmenované po slavných horách a pohořích, což dokazuje i již zmíněný Sherpa nebo například Folk Himalaya.


Všechny jsou to vysokogramážní kousky jako dělané na těžká batolata a Anna s Kili jim, co do nosnosti kralují, takže byste se s nimi opravdu nebáli zdolat ani proslulé himalájské horské masivy. Tato nosnost je pak ale trochu na úkor vhodnosti šátku pro menší děti, na které je Annapurny hodně do ruky, o čemž svědčí i gramáž přes 360 gsm (spočítáno v roznošeném stavu). Silnější a hutný kousek tak vyžaduje už určitou zručnost a zkušenost, aby při vázání poslouchal a neodmlouval, na druhou stranu ale odpustí i sebeodfláknutější úvaz a to i s větším dítětem jako je náš sedmnáctikilový Vilém.


Při vázání klouže trochu méně než bych uvítala, ale rozhodně nemusím být kulturista, abych při troše snahy vytvořila úvaz podle svých představ. V úvazu pak drží jako přibitý i na jeden uzel a lehce si poporužuje, což přičítám jak merinu tak airy-triweave vazbě, která je hutná ale zároveň vzdušná a přispívá k nosnosti šátku.


Gramáž, složení, vazba i ideální šířka (70 cm) z Annapurny dělají batolecí kousek par excellence, vhodný zhruba od půl roku miminka asi tak do důchodu, a tím nemyslím ten nosící. Šátek u nás prošel opravdu důkladným testováním a vyzkoušela jsem ho jak s Jeníkem, jehož deset kilo Annapurna zvládla s přehledem v jedné vrstvě vpředu i na zádech, tak s Vilémkem, i s oběma kluky v tandemu. Tandem s jedním šátkem jsem tedy vázala po delší době a popravdě jsme se s Annapurnou trochu popraly, než jsem jsem jí jakž takž zkrotila, ale i v tom nedokonalém úvazu jsem si ponosila 27 kilo s největším komfortem. V tomhle ohledu je šátek učiněný zázrak a unese nejen pověstné stádo slonů, ale všechny zvířecí obyvatele savany najednou.


Co také čekat od šátku s merinem a konopím
, které samy o sobě zvyšují nosnost, že? Navíc v tomto kousku byste po prvním mrknutí a pohlazení ani jednu z těchto příměsí nehledali, protože konopí je téměř zcela bez viditelných ztluštěnin a merino je tak jemňoučké a lehoulince chlupaté, že o něm opravdu nevíte.


Ráda bych ještě vyzdvihla, že má šátek nadýchanou ale zároveň hutnou vazbu, absolutně nenáchylnou na očka, díky které se absolutně nemačká a žehličku na něj vytáhnete opravdu svátečně.


Ideální batolecí extra šířku jsem už zmínila, tak nesmím zapomenout ani fakt, že na délce Sestrice nešetří a ta zpravidla bývá o několik desítek centimetrů větší než je standard velikosti. U této šestky jsem naměřila 5,2 m, za které by se nestyděla kdejaká velikost sedm a jež jsou vzhledem k tloušťce šátku a jeho spotřebě na uzel příjemným bonusem. Annapurna je jednoznačně tkaná pro pohodlí nosičů i při nošení pořádných obříků, proto také vyžaduje určitou vazačskou zručnost a ocení ji hlavně milovníci tlustších kousků a folklorních motivů.



Za zapůjčení šátku moc děkuji Martě!

IVET 🙂



Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *