TÉMĚŘ DESATERO BEZPEČNÉHO NOŠENÍ
Možná už jste rozhodnutá, že chcete své miminko nosit. Gratuluji, je to úžasné, ať už jste si vybrala šátek, nosítko nebo obojí. Je ale potřeba si uvědomit, že i u nošení je potřeba myslet na bezpečí a správnou polohu svého miminka. Ve spojení s nošením se často skloňuje slovo ergonomické. Ale co to vlastně znamená?
Například ergonomická myš je taková, která dobře padne uživateli do ruky a nevyžaduje nepřirozené pohyby. Ergonomickou židlí se myslí pro změnu komfortní židle poskytující prvky aktivního sezení a snižuje zátěž zádových svalů. Z toho lze tedy vyvodit, že ergonomické nošení zohledňuje fyziologii dítěte a nenamáhá jeho kyčle. V současné době je toto spojení některými výrobci a prodejci hojně zneužíváno a ačkoliv jsou jejich ,,nosítka“ takto prezentovány tak s ergonomickým nošením to má pramálo společného. Teď se pojďme společně podívat na několik zásad správného nošení.
KLUBÍČKO NENAROVNÁŠ
Dítě bylo několik měsíců ve vaší děloze a po celou tuto dobu bylo schouleno do klubíčka. Tudíž mělo zádička zakulacená. Opět se vrátím ke chvíli, kdy poprvé vezmete svou ratolest do náruče. Instinktivně ho přece také držíte v klubíčku. Není potřeba záda násilím rovnat. Následujeme přirozený fyziologický vývoj dítěte, kdy dítě začne postupně zvedat hlavičku a postupně se začíná celé narovnávat. Při nošení se snažíme o totéž. Zádička by měla být zakulacená a připomínající tvar písmene C. Starší děti pak mají zakulacená záda pouze při uvolnění – spánku.
A jak tedy docílíme toho zakulacení? Je to jednoduché. Správným podsazením. Při usazení dítěte sáhneme mezi sebe a dítě a lem šátku vytáhneme co nejvíce nahoru. Na závěr se nesmí zapomenout na správně dotažení, aby nedošlo k borcení miminka a vykřivení páteře z osy. V případě nosítka pak usazujeme dítě kolmo ke svému břichu.
NOHY VISET NENECHÁŠ
Zakulacená zádička jsou pouze první část správného ergonomického usazení. Tou druhou je pozice nožiček. Ty jsou pokrčené v kyčlích a kolenou, která jsou výše než zadeček a tvoří tak tvar písmene M. Můžete se také setkat s názvem abdukčně-flekční pozice. Tato poloha pomáhá správnému vývoji kyčlí a správnému zatížení páteře. Přirozeně zakulacená záda, správný vývoj kyčlí a možnost „utéct“ od okolního světa – to jsou hlavní důvody, proč se v žádném případě nedoporučují tzv. visítka. Další stránkou věci je pohodlí. Zde je ještě třeba zmínit, že přehnané podsazení také není ideální, neboť kyčle pak nejsou ve správné postavení v kloubní jamce.
DÍTĚ ČELEM VEN NEOTOČÍŠ
Je hned několik důvodů, proč nosit dítě čelem k sobě. V první řadě, je to přirozená poloha. Když vezmete své novorozené miminko poprvé do náručí, určitě ho budete intuitivně dávat čelem k sobě. Chráníte ho tak před okolními ruchy a máte jej stále pod kontrolou. I z evolučního hlediska má tato poloha smysl. Na zádech mají miminka hnědý tuk, přes který se propouští méně tělesného tepla a břicho s důležitými orgány je chráněno. A stejné je to i u nošení. Dítě není přehlceno vnějšími podněty, může si opřít pohodlně hlavu, když si potřebuje odpočinout, cítí tělesné teplo a kontakt s rodičem a samozřejmě v této poloze lze miminko i nakojit.
NEUDUSÍŠ A NEUDUSÍŠ
Ačkoli se tato zásada může zdát jako samozřejmost, je zapotřebí si ji připomínat. Může se lehce stát, že nedopatřením dítěti dýchání ztížíme. Nejprve vždy zkontrolujeme, že ústa a nos miminka nejsou ničím překryty. Šátek ani nosítko by nemělo být dotaženo málo ani přespříliš. Když bude dotaženo málo, může docházet ke zborcení dítěte a jeho brada je pak přitisknutá na hrudník, čímž může dojít k zmíněnému ztížení dýchání. A to i v opačném případě, když bude dotaženo až moc. Dítě bude moc namáčknuto na rodiče a nebude se moci volně nadechnout. Nebojte se, je to jen o tréninku. Rychle se naučíte, jak utáhnout šátek tak akorát, aby neomezoval dítě ani rodiče v pohybu a zároveň poskytoval dostatečnou oporu.
NEVYCPEŠ
Fixování hlavy souvisí s předchozím bodem. Hlavičku dítěte zajišťujeme v případě potřeby pouze kapuckou či roztaženým pruhem šátku. Pro domácí potřeby ale většinou postačí správně utáhnout šátek nebo nastavit nosítko. Miminko má pak možnost volně hýbat hlavou a nadechnout se podle potřeby. Nevhodné je tak vycpávání plenkou prostor za krkem dítěte. Brání totiž dítěti v pohybu hlavou a tlačí krk dopředu, což vede k nepřirozené poloze krku a nemožnosti se nadechnout. Je lepší například několikrát ohnout lem šátku a řádně dotáhnout.
NEPŘEHŘEJEŠ
Že je nošení skvělá věc vám řekne kde jaká nosička, ale už málo z nich se zmíní o tom, že třeba takové horké letní dny a nebo naopak ty chladné můžou nošení pěkně znepříjemnit. Někdy je pro nosící začátečníky těžké odhadnout, jak do šátku či nosítek oblékat, aby nedošlo k přehřátí nebo podchlazení. Teplotu nikdy nekontrolujeme na končetinách, ale vzadu na krku alias zátylku. Jak správně oblékat dle ročních období si povíme v jiných článcích, ale doporučuji nakoupit při nejmenším alespoň pro dítko rostoucí funkční oblečení, které saje pot a nestudí.
Co ale musím zmínit jsou dupačky a teplé uzavřené overaly přes nožičky. Doma bychom dítě neměli vázat do těsných dupaček, které při vázání táhnou prsty dítka nahoru a to může způsobit jeho značný nekomfort a posléze i pláč. Když doma nic jiného nemáte, tak by dupačky měly být minimálně o číslo a půl větší a díky tomu budou mít větší vůli v prstech. Co se týká teplých zimních kombinéz, u malého miminka opravdu nedoporučuji, neboť dítě nejde příliš dobře podsadit a brzy mu bude zima, protože se nemůže hřát o vaše tělo. Pro nechodce doporučuji pořídit nosící bundu, vsadku, nosící kapsu nebo o pár čísel větší bundu.
POHODLÍ ZAJISTI SOBĚ I DÍTĚTI
Jedním z ukazatelů, že máte dítko správně uvázané, je pohodlí. A to jak dítěte tak i vaše. Úvaz vás nesmí nikde škrtit ani tlačit. Je třeba vázat v napřímené poloze, soustředit se na správné držení těla a předcházet tak bolestem zad. Ale ničeho se nebojte, každá z nás nějak začínala a první úvazy nejsou dokonalé. Tím se nenechte odradit. Praxe dělá mistra a to platí i u nošení. V začátku vám může pomoci někdo zkušenější. Zkuste se poohlídnout po regionálních skupinách nebo se můžete přidat k naší skupině na facebooku Šátkopsaní – nejen o nošení. Rádi vám tam poradíme.