Základní péče o šátek aneb praní, sušení, žehlení
Máte v plánu koupit si nový šátek nebo už jeden doma máte a teď přemýšlíte nad tím, jak o něj pečovat, aby vám sloužil co nejdéle a byl stále ve skvělé kondici? Pak jsem právě pro vás připravila tento článek, ve kterém se pokusím shrnout základní poznatky péče o šátek. Možná si říkáte, ostatně stejně jako já coby začínající nosička, že šátek přece žádné speciální zacházení nevyžaduje a stačí s ním nakládat jako s jakýmkoliv jiným kusem vašeho šatníku. Chyba lávky, chceme-li, aby byl šátek několik let a třeba i generací v dobrém stavu, dáme mu náležitě vhodnou a jemnou péči.
Zejména u nového ale i u již nošeného šátku existuje zažitý postup, jak jej opečovávat:
- Kontrola šátku
- Praní šátku
- Ždímání šátku
- Sušení šátku
- Žehlení šátku
- Skladování šátku
Kontrola šátku
Ať už máte v ruce úplně nový, bazarový nebo jen šátek přichystaný na praní, vždy začínáme jeho detailní kontrolou. A po čem, že to vlastně pátráme? Na šátku hledáme vady, ať už z výroby (přeskočené nitě, rozestupy vazby) nebo způsobené nošením (očka, přetržené nitě) a to proto, abychom ho případně mohli reklamovat (většina výrobců uvádí, že vypraný šátek již nelze reklamovat) nebo před praním opravit (po vyprání se šátek vysráží a většina oprav se zatáhne zpět do vazby). Kromě vad kontrolujeme také skvrny, které je dobré předeprat v ruce s pomocí žlučového, kokosového či jiného šetrného mýdla na skvrny (zde jen pozor na některé příměsi, kterým by žlučové mýdlo mohlo ublížit).
Praní šátku
Zkontrolovaný a případně opravený šátek je třeba vyprat a to vždy dle štítku od výrobce. Nový šátek pereme na nejvyšší možnou teplotu uvedenou na štítku a to proto, aby se šátek dostatečně vysrážel a dokončil se jeho výrobní proces. Vypráním totiž dochází ke “sražení” šátku v délce i šířce a jeho zdánlivému nabytí na objemu, které je patrné při tzv. “puf(f) efektu” a projeví se i změnou gramáže šátku. Při dalších praních už můžeme teplotu snížit na ideálních 30-40 st. C dle zašpinění a příměsi. Šátek vždy pereme samostatně v pračce a volně (nevkládáme do pracího pytlíku ani povlaku na polštář).
Poznámka: Většina nových šátků přichází od výrobce tzv. v loomstate, to znamená, že jsou vlákna příze napuštěna prostředkem usnadňujícím tkaní a zároveň nemá šátek dokončený výrobní proces. Ten je dovršen právě vypráním, při kterém se šátek vysráží na svou délku a šířku. Bez tohoto finálního sražení by mohlo při nošení docházet k rozestupům vazby a nošený nevypraný šátek by se poškodil. Někteří výrobci ovšem posílají šátky již připravené k nošení, tedy ready to wear (RTW), mezi ně patří například Oscha, Artipoppe, Lesia a někteří další. U těchto šátku je možné nosit hned po vybalení beze strachu, že se naruší vazba. Jakýsi mezistupeň je pak ošetření šátku parou (Diso, ROAR, Wild Slings), takže lze šátek před prvním vypráním navázat (například zkontrolovat, zda sedí délka) a až poté vyprat.
Než se ovšem pustíme do praní, budeme potřebovat vhodný šetrný prací prostředek bez bělidel a optických zjasňovačů. Mysleme také na to, že použití aviváže není vhodné, protože obaluje vlákna. Určitě není dobré prát šátky v klasických pracích prostředcích typu Persil, Batole a dalších a to i přesto, že mají označení Sensitive. Seznam vhodných tekutých prostředků na praní šátků chystáme a odkaz dodáme posléze i sem. (pevné částice v prášcích by mohly zanášet vlákna šátku a oslabovat je, proto jsou doporučovány výhradně tekuté prostředky).
Šátek i vhodný prací gel jsou připravené a teď máme dvě možnosti; prát šátek v pračce nebo ručně. O tom , jak šátek budeme prát, rozhoduje jeho složení. V pračce bez obav pereme bavlněné šátky i některé příměsové šátky (len, konopí, repreve), ty však raději na jemný program s nejnižšími otáčkami. Choulostivé příměsi jako je vlna, hedvábí, tencel a některé další pereme v pračce pouze pokud k tomu mají speciální úpravu (TEC merino, superwash merino, TEC tencel) a vždy na program k tomu určený. Podrobné pokyny jak jednotlivé příměsi prát najdete nejen v nadcházejících, ale také u nás ve skupině ZDE.
Je-li na štítku “ručička ve vaničce” nezbývá nic jiného, než šátek vyprat ručně, což ale není žádná velká věda, jak se můžete přesvědčit v našem videu.
Než se pustíme do ždímání, ještě malá poznámka k praní ring slingu. Než vložíme RS do bubnu pračky je dobré obalit kroužky natěsno ponožkou a to proto, aby se mechanicky nepoškodily během praní.
Ždímání
Perete-li šátek v pračce, vyždímá ho za vás, stačí k tomu nastavit ty správné otáčky. Při tom mějte na paměti, že čím nižší, tím lepší. Některé příměsové šátky dokonce vyžadují ruční šetrné ždímání, které bude třeba i pro šátky prané ručně. Jak ždímat šátky v ruce s pomocí osušek jste viděli v předešlém videu o ručním praní.
Sušení
Vypraný a vyždímaný šátek je třeba usušit, což lze v sušičce, rozložený na vytápěné podlaze nebo na sušáku. V sušičce můžete sušit bavlněné šátky a šátky s repreve a to jen pokud je sušička uvedená na štítku šátku. Vždy je dobré nastavit jemný program a osobně nedoporučuji šátky takto sušit pravidelně a to z důvodu oslabování vláken. Na sušáku se dají sušit šátky, buď volně rozložené (vlna, hedvábí) nebo tzv. na harmoniku. Šátky můžeme sušit i venku, ale dbáme na to, aby nebyly na přímém slunci, stejně tak při sušení doma nesmí přijít do kontaktu s topením.
Žehlení
Suchý šátek před navázáním vyžehlíme, čímž docílíme jeho změknutí a pravidelným žehlením také předcházíme tvorbě skladů na šátku. Šátek vždy žehlíme dle štítku, kde je informace o tom, kolik teček na žehličce nastavit, chybí tam ale údaj vyjadřující, zda lze šátek kropit či napařovat. Zde obecné doporučení:
- 1 tečka: hedvábí, vlna, tencel, bambus
- 2 tečky: bavlna, repreve
- 3 tečky: konopí, len
- s napařováním: konopí, len, bavlna
- s kropením: hedvábí, konopí, len, bavlna
Podrobnější informace k žehlení jednotlivých příměsí naleznete v článcích o péči o konkrétní příměsi. Nyní máme šátek čistý a pokud není úplně nový i připravený k nošení. Zcela nový šátek zpravidla vyžaduje kratší či delší zanášení závisející na jeho složení, vazbě a gramáži. Jak šátek zanosit, tedy co s ním dělat, aby změknul si povíme zase někdy příště
Skladování šátku
Pokud šátek nosíte každý den, stačí ho po nošení vždy vyvěsit, před dalším vázáním nechat “odpočinout” a také uhladit rukou. Jednou za čas je dobré šátek přežehlit, aby se na něm nevytvářely trvalé sklady (len a konopí si žádají častější žehlení než další příměsi). Budete-li šátek skladovat delší dobu, je dobré jej před tím také vyžehlit a buď pečlivě složit nebo ideálně namotat na dlouhou roli. Šátek skladujeme ve skříni, v krabici, v tašce nebo jakkoliv jinak mimo dosah přímého slunce. Pokud přemýšlíte jak šátek či ring sling nejlépe složit, máme tu pro vás dvě videa s pár tipy (foto složených šátků a rolí).Na první pohled se může péče o šátky zdát jako úplná věda, ale věřte mi, že si na to za chvíli zvyknete, vše zažijete a nakonec možná budou i z odpůrců “ručiček do vaničky” milovníci ručního praní.
RING SLING