NOŠENÍ,  OSTATNÍ

Proč miminko při nošení pláče?

Zdroj: soukromé foto

Tak strašně jste se těšily, že budete své miminko nosit a ono ne a ne přestat plakat? Nebo vydží jen chvíli a propuká v srdcervoucí pláč? Ještě nevěšte hlavu a neprodávejte šátek ani nosítko. Nejprve si zkuste přečíst nejčastější příčiny pláče dětí při nošení a třeba zjistíte, že některá z těchto příčin může být i u vás původce pláče.

NERVOZITA MAMINKY

Přišla chvíle prvního navázání dítka. Teď už naostro. Snažíte se soustředit na vázání, ale dítko je neklidné a pláče. Čím více pláče, tím méně se soustředíte a manipulace s šátkem je čím dál horší. Zkuste si vzpomenout, jak jste se při vázání cítila? Nebyla jste náhodou nejistá a nervózní, nebo dokonce i trochu ve stresu? Dítě tady tu nejistotu a nervozitu vycítí a v podstatě ji zrcadlí. Když jste nervózní vy, bude pravděpodobně nervózní i miminko. Jestli to teď nejde, přestaňte vázat, pochovejte ho, uklidněte ho, třeba i zazpívejte a zkuste to znovu. Zkuste se i při vázání pohupovat a mluvit na dítko či mu broukat písničku. Uvidíte, že až se vám podaří navázat (a ono se nakonec podaří), dítko se pravděpodobně uklidní. Jako vy 🙂 Nebojte, nejste první a ani poslední. Zažily jsme to všechny.

Zdroj: soukromé foto
POHODLÍ

Než to vázání dostanete takříkajíc do ruky (ale stane se, i když už jste téměř vázácí matador 🙂 ), můžete šátek někde malinko víc přitáhnout, nebo naopak málo, nosítko můžete špatně nastavit a hned je pláč na světě. Miminku není pohodlně a snaží se vám to dát najevo. A jak jinak než pláčem. Nosítko zkuste přenastavit, šátek uvázat znovu a třeba i vyzkoušet jiný úvaz. Pokud potřebujete poradit, můžete se obrátit na naší skupinu Šátkopsaní – nejen o nošení. Buď najdeme někoho, kdo k vám nemá daleko a poradí osobně, nebo pomůžeme s nastavením na dálku. Také se můžete porozhlédnout po regionálních nosících skupinách.

Zdroj: soukromé foto
OBLEČENÍ

Je vám povědomá situace, kdy v autobuse plném lidí či uprostřed obchodu vaše pečlivě uvázané dítko propukne v hysterický jekot, začne se propínat a rozčilovat se, dokud například nevytáhne ruce ven? To může být způsobeno tím, že je mu prostě horko. V zimních měsících může tato situace nastat raz dva, díky přechodům ze zimy do přetopených obchodů a v létě naopak z horka do klimatizovaných místnosti. Zkuste oblečení vrstvit, aby se dalo v případě potřeby ubrat či přidat nějaká vrstva. Dobré je také pořídit funkční (např. Merino) oblečení, které dokáže odvádět pot a při tom dítě udrží v teple a nestudi.

Co se týče oblékání, pláč může být způsobem i nevhodným oblečením. Například dupačky se při pokusu dobře podsadit dítko mohou vytáhnout nahoru a nepříjemně tak táhnout nožičky dítěte a proto se při nošení nedoporučují.

Zdroj: soukromé foto
MLÉKO

Dalším důvodem, proč dítko může plakat je, že jakmile si ho navážete, ucítí mléko. Snaží se dostat ke zdroji – typické je ťukání nosem. Neuspokojení jeho touhy po mléku vede k nespokojenosti a frustraci a začíná plakat. Není směrodatné, zda jste před navázáním kojila. Dítě se může chtít pouze pomazlit a cucnout si. A co s tím? Můžeme dítko chvíli zkusit uhoupat ke spánku, nebo rozvázat a nakojit. Je velice praktické, naučit se kojit v šátku či nosítku, protože některá miminka se ráda kojí dlouho a jiná každou chvíli. 

POTŘEBUJE VYKONAT POTŘEBU

Ano, čtete dobře. Miminka si umí svým způsobem říci, že chtějí čůrat nebo kakat. O tom je vlastně bezplenková komunikační metoda. Dítko je neklidné, kroutí se protože ho tlačí močový měchýř či bříško a potřebuje si ulevit. Zkuste miminko rozvázat, sundejte mu plenku, podržte ho v klubíčku nad nočníkem, či umyvadlem a uvidíte, že se mu brzy uleví. Pokud bezplenkovou metodu nepraktikujete, můžete miminku pomoci tak, že ho rukama nadzvednete. Samozřejmě je i možnost, že potřeba byla dokonána a je nutno jen přebalit 🙂

Zdroj: soukromé foto
CHCE SPINKAT

Dítko je unavené a chce spinkat, ale my ho rušíme třeba mluvením nebo je venku moc podnětů. Tak začne být neklidné a čím déle nemůže usnout, tím víc začíná nabírat pláč na intenzitě. V této situaci, můžeme dítěti nabídnout prso, aby se uklidnilo a usnulo, poté šátek, potažmo nosítko, utáhneme do správné polohy. Případně můžete vyhledat klidnější místo a vaši ratolest uhoupat. 

CHCE CHODIT 

Tento bod může částečně souviset s předchozím. Existují děti, které v kočárku nespí, pokud se nehýbe a stejně je tomu i u nošení. Miminka byla zvyklá z bříška maminky na rytmické otřesy a pohupování, tudíž je to i nadále uklidňuje. Některé děti mohou chůzi a pohyb přímo vyžadovat, jinak jsou v šátku či nosítku neklidné a mohou pofňukávat. Takže obout boty a chodit chodit chodit. To poporodní kila vyběháte jak nic 🙂 Pokud poprvé nenavážete během šestinedělí, ale až po několika měsících, může se stát, že bude trvat další dobu, než si dítko na vázání zvykne, neboť už mohlo zapomenout ten uklidňující pocit houpání. 

Zdroj: soukromé foto
ATD………

Samozřejmě existuje spousta dalších důvodu, proč může vaše miminko plakat. Nemusí mu vyhovovat nosítko, ale v šátku bude v klidu a opačně. To se může i s věkem měnit. Může mu také vadit, že má malý rozhled – vyzkoušejte úvaz na záda, či na bok. Děti můžou ale také plakat, protože je něco bolí, nebo jen zrovna dnes nemají dobrou náladu. Je na mamince, aby rozpoznala, co její dítko zrovna potřebuje. Příčiny pláče můžou být opravdu různé a každý den jiné. Rozpoznat, co miminko chce se tak může občas zdát nemožné, ale snažte se zůstat otevřená a naladěná na své dítě a nezapomeňte, že nošení je pro děti, stejně jako kojení, přirozené.

VAŠE OLI 🙂
Zdroj: soukromé foto

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *