Co je dobré vědět o kojení ještě před porodem
Co je dobré vědět o kojení ještě před porodem
Čekáte miminko a připravujete se na porod? Nezapomeňte se připravit i na šestinedělí a zejména na kojení. Můžete si tak ušetřit spoustu stresu, bolesti a často i peněz.
Nastávající maminky se čím dál častěji připravují na porod. Vybírají si porodnici, navštěvují kurzy předporodní přípravy a učí se porozumět fyziologii porodu. Velká část těchto příprav ale končí narozením miminka a porodem placenty. Na šestinedělí, péči o miminko a kojení už nezbývá prostor. Z porodnice potom často odchází maminky, které jsou sice spokojené s průběhem porodu, ale vystresované z kojení.
Jak to tedy udělat, abyste se domů s miminkem vracela s dobře rozjetým kojením?
Připravte se na kojení ještě před porodem.
Kojení se nemusíme učit
Abyste mohla kojit, nepotřebujete studovat návody, pročítat učebnice anatomie a zkoumat fyziologii laktace. Kojení se nemusíme učit, jsme savci, máme to v genech.
V ideálním případě se miminko po narození samo dostane z břicha až k prsu, kde najde bradavku a přisaje se. Tomuto procesu se říká samopřisátí a moc doporučuji podívat se na videa, je to takový malý zázrak.
Ve většině porodnic je ale k ideálním podmínkám daleko, není tolik času a samopřisátí není běžnou praxí. Během pobytu na šestinedělí se pak maminky setkávají s mnoha často protichůdnými radami ohledně kojení. Přestože jsou dobře míněny, mohou mít na kojení a psychiku čerstvé maminky velký dopad.
Kojení je přirozené, nemusíme se to učit. Přesto to někdy nejde samo a chvíli trvá, než se miminko s mámou sladí. A někdy je potřeba hodně trpělivosti, důvěry a podpory. I to je v pořádku.
Co je potřeba ke kojení
Snad na každém e-shopu s dětským zbožím je kolonka potřeby ke kojení. Obvykle se v ní nachází věci jako lahvičky, sterilizátory, savičky, odsávačky, dudlíky a podobně.
Nic z toho ale není k úspěšnému kojení potřeba. Jediné, co skutečně potřebujete, jsou vaše prsa, miminko a důvěra, že to společně zvládnete. Nemusíte před porodem kupovat odsávačku mléka, s největší pravděpodobností ji totiž nebudete potřebovat. A kdyby přece ano, lze ji snadno a rychle dokoupit. Stejně tak lahvičky a sterilizátory. Pokud máte v plánu kojit, před porodem tuto výbavičku shánět určitě nemusíte.
Prsa vhodná ke kojení
„Ukažte prsa, maminko. No, tak s těmato bradavkama kojit určitě nepůjde, to bude chtít kloboučky.“
To je bohužel věta, která v našich porodnicích zaznívá až příliš často.
Některá prsa jsou tak podle sestřiček moc velká, jiná moc malá nebo dokonce s vpáčenými bradavkami.
Nemusíte mít obavy, jestli jsou právě ta vaše na kojení vhodná, na tvaru a velikosti totiž nezáleží. Vaše prsa a vaše miminko jsou jednoduše kompatibilní.
Základní princip kojení
I když k úspěšnému kojení nemusíte studovat učebnice, je dobré vědět, jak to celé funguje.
Potom totiž nebudou mít šanci různé mýty, které stále kolují společností a které bohužel velmi často vedou k tomu, že kojení nedopadne.
Jedna z nejdůležitějších informací o laktaci je ta, že mléko se tvoří na základě poptávky. Jednoduše řečeno, čím víc miminko vypije, tím víc mléka se vytvoří. Čím méně se miminko kojí, tím méně mléka se tvoří. Proto je tak důležité kojení neomezovat a kojit podle potřeb děťátka.
Kojení nebolí
Říká se, že kojení nesmí bolet. Je pravda, že kojení jako takové nebolí. Ale hlavně v prvních dnech po porodu může být nepříjemné a pro některé mamky s citlivějšími prsy i lehce bolestivé.
Přece jen, i když se to na první pohled nezdá, miminka sají poměrně silně. Je to zátěž, na kterou si prsa musí zvyknout. Asi jako když se učíte hrát na kytaru. Ze začátku prsty bolí, protože nejsou zvyklé mačkat struny. Časem si ale zvyknou a pokud hrajete pravidelně, bolet přestanou.
Stejně tak prsa se během pár dnů až týdnů na kojení adaptují, bolest by měla ustat. Pokud ale přetrvává či se dokonce zhoršuje, bude příčina jinde. V takovém případě je důležité zjistit, co bolest způsobuje, a problém řešit. Kojení by totiž opravdu bolet nemělo.
Jak souvisí vylučování s kojením
Vylučování miminka souvisí s kojením mnohem víc, než by se zdálo. Například počítáním počuraných plenek si můžeme udělat obrázek o množství vypitého mléka. Stejně tak z obsahu plenky můžeme zjistit, jestli nemá miminko nějaké zažívací potíže.
Vylučování má však i přímý vliv na kojení. Spousta dětí totiž potřebuje vylučovat právě u prsa. Je to logické, miminku se při tom zahřeje bříško, navíc kojení podporuje peristaltiku střev, snáze tak odchází plyny a miminko potřebuje kakat.
Takové děťátko je u prsa neklidné, odtrhává se, pláče a kroutí. Maminky si toto chování mylně vykládají jako nezájem o kojení či dokonce bojkot. Většinou ale stačí jen sundat plenku a dát miminko v klubíčku nad kyblík/umyvadlo vykakat. Po vykonání potřeby můžete spokojeně pokračovat v kojení.
Kojení není věda. Potíž je v tom, že nám do kojení vstupuje celá řada okolností, spousta názorů a rad, a to i od autorit jako je pediatr či novorozenecká sestřička. Čerstvá máma je často nejistá a má strach, aby něco nepokazila, aby miminku neublížila, neohrozila ho. A když každý říká něco jiného, je velmi těžké se v tom zorientovat a najít svou vlastní cestu.
Proto je skvělé, když se o kojení začne budoucí maminka zajímat už v těhotenství. Před porodem totiž může zjišťovat informace v klidu a bez obav o miminko.
Tak jako u přípravy na porod platí, že pokud vím, jak kojení (porod) funguje, vím, čemu se vyhnout. Vím, jaké zásahy mohou kojení (porod) narušit a které naopak pomoct.
A stejně jako u porodu je riziko spoléhat se jen na to, že mi poradí a pomůže personál porodnice.
Jak tedy co nejvíce podpořit začátek kojení hned po porodu?
- Mějte miminko co nejvíc u sebe, ideálně nahaté na svém hrudníku. Kontakt kůže na kůži totiž mimo jiné podporuje vylučování těch správných hormonů.
- Není potřeba čekat, až se v prsou vytvoří mléko. Už z těhotenství máte pro své miminko mlezivo neboli kolostrum, někdy se mu také říká tekuté zlato. Kolostrum je plné velmi důležitých a prospěšných látek a navíc ho stačí maličko.
- Vůbec se nebojte přikládat miminko k prsu kdykoliv je to možné. Čím častěji bude miminko sát, tím více mleziva (a s ním například protilátek) dostane a také dříve nastoupí zralé mléko.
- Zahoďte hodinky a nechte děťátko sát podle potřeby. I ve spánku dochází ke stimulaci tvory mléka.
Zjistěte si před porodem potřebné informace. Kojení dokáže překvapit, je dobré mít v záloze někoho, kdo vám poradí a podpoří vás. Může to být například kamarádka, která má sama dobrou zkušenost s kojením, případně laktační poradkyně, dula nebo třeba vaše porodní asistentka.
Připravujete se na kojení?
A pokud už máte porod za sebou, je něco, co vás na kojení překvapilo? Podělte se s námi v komentářích.